ZSENIÁLIS POLIHISZTOR
************VAGY PSZICHOPATA SZAKBARBÁR?
Tény, hogy az Aggteleki Nemzeti Park élére végzettség és szakértelem hiányában szabálytalanul kinevezett, alkalmatlan személy minden célja megvalósult.
- a felek között szerződésbontáskor szükséges pénzügyi elszámolást meghiúsította
- fennálló tartozását a mai napig nem fizette meg
- az alperes egyesület tulajdonjogát megszűntette
- az alperes zálogjogát megszűntette
- az egyesületet a per elhúzódásával járó többletköltségek viselésére és tevékenységek végzésére kényszerítette
A felek között harmadik éve zajló polgári per átlépte az ésszerű időn belül történő befejezés (Pp. 2.§-ban foglalt) követelményét, különös tekintettel arra a tényre, hogy felperes jogainak a per során tanúsított módon történő gyakorlása számára illetéktelen előnyt biztosít, és az alperes jogait csorbítja. Tekintve az általa előterjesztett kereset tartalmának valótlanságát, amely tény a perben eljáró Bíróság és egyéb nyomozó hatóságok előtt is bizonyítást nyert, nyilvánvaló, hogy felperes joggyakorlata, azok társadalmi céljával össze nem férő célok megvalósításának eszköze, (a Ptk. 5. §-a szerinti) joggal való visszaélés.
Ebben támogatta a lovak tenyésztésbe vonásának engedélyezését végző Póni és Kislótenyésztő Egyesület elnöke az Aggteleki Nemzeti Park igazgatói állásában garázdálkodó bűnözőt.
Sőt a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének elnöke is.
Merthogy 2011 júliusától a két szervezet elnöke ugyanaz a személy. (Dr Mihók Sándor)
Amíg a ténylegesen kompetens lovas szakemberek lovaikkal, lóállományukkal foglalatoskodtak, napirendjüket, időbeosztásukat ezen hétköznapi tevékenységeik köré csoportosították, idejük nagy részét lovaikkal, gyakorlati munkával töltötték, addig Mihók úr elméleti oktatással, szervezéssel, "tudományos" ismeretek, fokozatok és vezető pozíciók megszerzésével, publikációkkal, "szakértői" tevékenységekkel, és hasonlókkal foglalatoskodott.
A Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének elnökeként azonnal jelentős változtatásokat tervezett és sürgetett a hazai nyilvántartási rendszerekben és szabályozásokban. ************* A "VONATKOZÓ DOKUMENTUM MEGTEKINTÉSE"
Legjelentősebb eredménye a lovas körökben jelentős és egyre növekvő felháborodást keltő
31/2013. (VIII. 9.) NGM rendelet, a lovas szolgáltató tevékenységről szóló 14/2008. (XII. 20.) ÖM rendelet módosításáról.
A rendelet tartalmát tanulmányozva jól érzékelhető, hogy azt a realitásokat és a gyakorlatot nem ismerő vagy ezekről tudomást nem vevő személyek alkották.
Alkalmazásával egyik napról a másikra lehetetlenítenek el nagyszámú kisvállalkozást, jelen gazdasági helyzetben csekély mértékű, de legalább jövedelmet biztosító megélhetést. Alternatívák nélkül. A tervezett változtatásokra még csak felkészülési időt sem hagytak.
Igen szembetűnő, hogy a szabályozás néhány, eddig is monopolhelyzetben levő önkéntes alapon létrehozott szervezet pozícióját erősíti. Közvetett módon meghatározza, hogy a lovas szolgáltató tevékenységhez szükséges "szakértelmet" kiktől kell megszerezni, a tevékenységben alkalmazott lovakat kiktől kell megvásárolni, kiknek a közreműködésével kell, illetve lehet tenyészteni. Egyértelmű, hogy az új szabályozás betarthatatlan, emellett súlyosan etikátlan. Mihók Sándor szerint azonban a szabályok betartása a jogkövetést tagadók elleni szankciók függvénye. Szankciókban e nélkül is bővelkedünk. Most ezen a téren is jelentős szaporulat várható, noha a jogerőre emelkedett rendelet már önmagában is büntetés.
- Környezetvédelmi és egyéb szempontokat pl. az élettér rohamos csökkenését figyelmen kívül hagyva írja elő az infrastruktúra pontos kereteit.
- Kulturális értékekre, különbözőségekre és sajátosságokra való tekintet nélkül egysíkú, idegen, nyugat-európai lovassport minta alapján határozza meg a paramétereket.
- Közismerten alacsony színvonalú, tényleges ismereteket nem biztosító képesítések megszerzését teszi kötelezővé, melyek teljesítésének egyetlen feltétele a meghatározott költségek megfizetése.
- Gyakorlati ismereteket és gyakorlatban eltöltött időt semmilyen módon nem vesz számításba és nem követel.
- Indokolatlanul kizárja az igen nagy számú, nullás sütésű lovak alkalmazhatóságát olyan tevékenységekből, melyekben a genetikai állag nem játszik szerepet.
- A lovakat foglalkoztató vállalkozókra újabb anyagi terheket ró a lovak alkalmasságának 5 évenkénti vizsgálatával. .
- stb.
Mindezt a legalkalmatlanabb általános gazdasági helyzetben.
Már most körvonalazható, hogy ez a törvényi szabályozás sem éri el azokat a célokat, amelyekkel szükségességét indokolták. A lovak, lovasok és lótenyésztők érdekeivel ellentétes. Néhány szervezet és vállalkozó befolyása és jövedelme azonban jelentős mértékben megnövekedhet, amennyiben a lovas szolgáltatást végző lótartók elfogadják és eleget tesznek az előírásoknak.
A törvénymódosítást eredményező célkitűzések, melyekről Mihók Sándor 2011. augusztusában a Magyar Állattenyésztők Lapjában is nyilatkozott, alapvetően jó és helyénvaló elképzelések. A gyors eredmény érdekében alkalmazott módszerek azonban a szabályozás által érintettek tömegét tragédiával és összeomlással fenyegeti.
Az elmélet halála ugyanis a gyakorlat.
Mint a Mihók Sándor által kidolgozott hucul fajta "tenyésztési program". Alkalmazásának következtében hucul ló elnevezés alatt díszlovakat tenyésztenek, melyek ősi tulajdonságaik okán egyéb kultúrfajták mellett ezen a téren sem rúgnak labdába. A fajta előtt nincs tenyésztései cél.
Az ily módon produkált egyedeknek aztán - gombhoz varrva a kabátot - keresik a felhasználási lehetőségeket. Huculra butított lovas tevékenységekben próbálgatják az egyedeket, melyekre a fajta jelen állapotában alkalmatlan. Merthogy a lovak "kipróbálása" a tenyésztés és alkalmazás szempontjából sok száz esztendőn át felhalmozott gyakorlati tapasztalatok alapján nem ilyen módon kell, hogy történjen. **************************** A "VONATKOZÓ DOKUMENTUM MEGTEKINTÉSE"
Cseppet sem meglepő, hogy a tenyésztési programot kidolgozó Mihók Sándor szakmai önéletrajzaiból és közléseiből teljes mértékben hiányzik a lóval való kapcsolat. A személyes kontaktus.
Lovat soha nem tartott, lovas tevékenységet soha nem végzett, lovas sportban vagy egyéb lovas tevékenységben egyetlen eredményt sem tud felmutatni, nincs saját tenyészállománya sem, amely mintát adhatna tenyésztési munkához, vagy legalább igazolná, hogy elméletei helyénvalók. Egyetlen olyan fotó sem ismert, amelyen legalább lóháton látható.
Ennek tükrében az viszont igen megdöbbentő, hogy komoly eredményekkel, saját tenyészállományokkal rendelkező gyakorlati szakemberek elfogadják egy akadémiai szobalovas kibicelését. Sőt igénylik. Lovas szervezetek elnökévé választják.
Elnöki teendők ellátása persze elsősorban nem szakmai felkészültséget és szakirányú tevékenységet igényel. Ebben a feladatkörben a szervezés, irányítás, kapcsolattartás, reprezentáció, képviselet, kommunikáció és hasonló tevékenységek dominálnak. Akiben megvannak az ezekhez szükséges képességek, alkalmas lehet a vezető pozíció betöltésére. Tevékenységét azonban csak akkor tudja megfelelő szinten ellátni, ha az általa képviselt szervezet működéséhez szükséges szakismereteknek és gyakorlatnak is valamelyest birtokában van. Minthogy a lovas tevékenységekben az elméleti információk a gyakorlatból származnak, illetve azt egészítik ki, a gyakorlat az elméletből nem levezethető, Mihók úr "szakértelme" tehát, illetve annak minősége, meglehetősen kérdéses.
Mint ahogyan az is, hogyan képes egyetlen személy, egyetemi tanári állása mellett, legalább tíz különböző vezető pozíció egyidejű betöltésére és az ezekkel járó feladatok ellátására. ***
Elgondolkodtató, mi ösztönözhet valakit a tisztségek ilyen fokozott mértékű halmozására, hiszen érdemi munka ennyi helyen egyszerre bizonyosan nem végezhető.
Befolyás, hatalom, tisztelet, elismerés, megbecsülés? A magasan képzett, vezető beosztású személyek kétségtelenül jelentős tekintéllyel rendelkeznek. Különösen akkor, ha a fennálló hatalmi elit támogatását élvezik. A tisztelet és megbecsülés azonban nem a szakértelemnek szól. A magasan kvalifikált szakembereknél azt senkinek sem jut eszébe megkérdőjelezni.
Mint Elena Chausesku esetében. Az ilyen típusú szaktekintélyek elméleteinek alkalmazása azonban mindig katasztrófával fenyeget. Iskolapéldája ennek Trofim Gyenyiszovics Liszenko munkássága.
A "VONATKOZÓ 1. DOKUMENTUM MEGTEKINTÉSE"****** A "VONATKOZÓ 2. DOKUMENTUM MEGTEKINTÉSE"
A gyakorlatot felülírni próbáló elméleteknek Magyarországon is tömegével ismerjük fájó és ugyanakkor megmosolyogtató eseteit.
1950-es, 60-as évekből például az esztelen folyószabályozásokat, vizes élőhelyek (mocsarak) lecsapolási kísérleteit termőfölddé alakításuk reményében, vagy a kárpát-medencei NARANCS és gyapottermesztés beindításának elképesztő próbálkozásait. Csak remélni lehet, hogy az 1973 óta a Debreceni Egyetem Állattenyésztési Tanszékén dolgozó Mihók Sándor nem ezektől a szakemberektől szerezte képesítését.
************************************************************************************** Kelemen Zsolt ***********************